× بستن تبلیغات

charmsara

charmsara

 شهر جهرم به استدلال وضعیت جغرافیایی خاصی که دارد، زاینده هنرهایی می باشد که با دست و ذوق، گره خورده‌اند، هنرهایی که شکیبایی میخواهد و مهارت و دلی‌ سبک از هر رنگی .

کیف اداری

جهرم شهری می باشد مانوس با هنرهای بافندگی همچون حصیربافی با برگ نخل(پیش‌بافی)، ملکین‌دوزی یا این که گیوه‌بافی، بافت رویه‌ی ملکین(روواربافی)، جاجیم‌بافی، سبدبافی(لوده‌بافی) از دیر باز در جهرم وجود داشته است، به طوری که برخی از این مشاغل، محل خاصی را در بازار دیر باز جهرم داشته‌اند، مثلاً راسته‌ی شرقی بازار جهرم، راسته‌ی ملکین‌دوزان جهرمی بوده هست .

کیف دوشی

گیوه‌ یا این که ملکین که در جهرم، «مَلَکی» تلفظ می‌شود، نوعی کفش و پای‌پوش نخی مضاعف سفت سنتی کشور‌ایران می باشد .

در قدیم ملکین‌های زنانه و مردانه وجود داشت؛ اما امروزه عمده مدل مردانه آن ما‌نده و گه‌گاه خرید و فروش می‌شود؛ هر چند رقبای رنگا رنگ و براق، اکثر دل مشتریان را میبرد تا پای‌افزاری که شکلش شهری نیست!!!

ولی گیوه‌دوزی، هنری میباشد که در شهرتش از بقیه نقاط استان عجم مثل آباده و استهبان و دیگر شهرهای ایران نظیر شهرضا، به تمام عالم مخابره گردیده است اما جهرم نیز از قدیم استادکارانی در این هنر داشته و داراست .

کیف دوشی زنانه

ولی امروز متأسفانه فقط سه نفر آنها مشغول کار هستند؛ حاج حیدر که مغازه‌ وی ابتدای راسته پارچه‌فروشان بازار جهرم میباشد .

خرید کیف دوشی

مشهدی ابراهیم فلامرزی در انتهای بازارچه صفایی جهرم در یک دکان یک متر در دو متر، سال ها ملکین می‌دوزد، گیوه‌هایی که خیلی‌ها می‌شناسندش، و حاج حسین کارگر، که مغازه‌اش کنار کوچه ۹ خیابان ۱۷ شهریور میباشد .


حاج حسین ۵۵ سال می‌باشد که ملکین‌دوزی محل امرار معاشش میباشد . به سی‌امین سال کار هم که رسید هیچ‌گاه تامل بازنشستگی نکرد،‌ روز جاری هم با وجودیکه چشم‌هاش کم‌فروغ شده، فکرش به این مسیر رغبت ندارد .


او علی‌رغم علاقه‌اش به ملکین‌دوزی، این فن را به هیچ کس سفارش نمی‌کند، چه بسا دشمنش!! زیرا دیگر مشتری که هیچ، حامی هم ندارد .


معلم حسین کارگر، ملکین‌دوزی را اکتسابی خاطره گرفته و پا جای پای پدرش گذارده است؛ همان طور که پدر پایش را با اطمینان جای پای بابا گذاشت و سرانجام به خیر و خوبی شد؛ استاد حسین، هرچه یاد گرفته از پدر کسب کرده ماننده پدرش و سایر اجدادش .

نوشته شده در يکشنبه 11 آذر 1397ساعت 5:04 توسط alizadeh|


آخرين مطالب
» <-PostTitle->

Design By : بست بلاگ